Realizacja zadań w ramach  „Ogólnopolskiego Projektu z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” – podsumowanie projektu

Realizacja zadań w ramach
„Ogólnopolskiego Projektu z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”
opracowanego przez wydawnictwo Kapelusz z Kwiatami

W ramach Ogólnopolskiego Projektu z kotem Amadeuszem przez świat wartości  i emocji” opracowano książkę –  mały skrót zadań projektowych zrealizowanych w naszej szkole.

Książka dostępna jest w wersji online pod linkiem:

https://www.storyjumper.com/book/read/160244561/64be76d04b6e9

Opis zadań zrealizowanych projektowych:

W ramach projektu biblioteka i świetlica szkolna wraz z uczniami klas I – III i wychowankami świetlicy zrealizowały następujące zadania:

Poznanie kotka Amadeusz na podstawie piosenki „O kotku Amadeuszu”:
9 grudnia 2022

Zespół Szkół nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli melduje wykonanie zadania#1. Uczniowie klasy II A1 oraz innych klas początkowych a także podopieczni naszej świetlicy szkolnej poznali postać Kota Amadeusza. Z tej okazji wysłuchali piosenki o Kocie Amadeuszu grając na różnych instrumentach perkusyjnych. Młodsi uczniowie wykonali naszego ulubieńca wykorzystując wybrane techniki plastyczne. Naszą przygodę z kotem Amadeuszem uprzyjemnia maskotka podobna do bohatera projektu.

Zadanie #1 Ogólnopolskiego Projektu z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji

Światowy Dzień Fair Play „O kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać”:
10 lutego 2023

Światowy Dzień Fair Play w Zespół Szkół nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli przybrał formę „Zawodów Sportowych z kotem Amadeuszem”. Nasi podopieczni wzięli udział w zmaganiach sportowych, których nie powstydziłyby się żaden kot. Z całą też pewnością każdy kot świetnie bawiłby się przy nich. Uczniowie klas I – III i wychowankowie świetlicy szkolnej wzięli udział w zawodach sportowych orgaznizowanych w różnych miejscach na ternie naszej szkoły. Wszyscy wygrali bo najważniejsza była sportowa rywalizacja Fair Play. Dzieciaki wzięły udział w następujących konkurencjach: wyścigi w workach, na deskorolkach, z piłeczką na łyżce, z miseczką wody itp.

Światowy Dzień Fair Play „O kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać” – zadanie projektowe

Dzień Placków „O kotku Amadeuszu, który grymasił przy jedzeniu”:
21 lutego 2023

Gdy dzieci posłuchały wiersza „O kotku Amadeuszu, który grymasił przy jedzeniu” postanowiły przygotować dla niego pyszne „kocie” ciasteczka, babeczki. Wszystko po to by Amadeusz już nie grymasił przy jedzeniu. Poza tym uczniowie klas młodych i podopieczni świetlicy szkolnej robiąc słodkie wypieki doskonalili swoje umiejętności samoobsługowe, wspierali się w pracy i zdobywali nowe kulinarne doświadczenia przy tym świetnie się bawili.

Dzień Placków – „O kotku Amadeuszu, który grymasił przy jedzeniu” – zadanie projektowe

Dzień Kota „O kotku Amadeuszu”, piosenka: 17 lutego 2023

W ramach obchodów Dnia Kota uczniowie oglądali bajki i filmy o wszystkich kotach, które kiedykolwiek zagościły w bibliotece lub odwiedziły świetlicę szkolną tj. Kicia Kocia, Przygody kota Filemona, Garfield czy Kot w Butach.  Kot Amadeusz nawet nie był obrażony bo przecież to święto wszystkich mruczków. Nasi podopieczni wykonali  nawet „kocie” zawieszki z masy solnej aby upamiętnić ten wyjątkowy dzień –  Dzień Kota.

Dzień Kota „O kotku Amadeusza” – zadania projektowe z piosenką

Europejski Dzień Talentów „O kotku Amadeuszu, który szukał talentu”:
15 marca 2023

W poszukiwaniu swoich talentów uczestnicy projektu rozwijali swoje umiejętności kulinarne, odwiedzili Komendę Powiatową Policji i Muzeum COP w Stalowej Woli gdzie zapoznali się z pracą policyjną, obejrzeli radiowozy i areszt oraz przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po mieście. Natomiast w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego uczniowie zapoznali się z  różnymi zawodami i jak wykonywało się je w przeszłości, np.: w sklepie, na poczcie czy na policji. Poza tym mieli okazję rozwijać swoje talenty konstruktorskie i budowlane stawiając ścianę budynku. Zabawa była przednia.

Europejski Dzień Talentów „O kotku Amadeuszu, który szukał talentu” – zadanie projektowe

Dzień Książki dla Dzieci „O kotku Amadeuszu, który nie chciał czytać”:
2 kwietnia 2023

Z okazji bardzo ważnego bibliotecznego święta czyli Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich klas młodszych i wychowankowie świetlicy szkolnej wraz z kotem Amadeuszem wzięli udział w cyklu lekcji bibliotecznych na temat powstawania książek oraz jak je szanować. Ponadto odwiedzili bibliotekę szkolną i wypożyczyli książki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami… czasami podpowiadał im kot Amadeusz, kolorowali zakładki i ilustracje przestawiające różne sposoby świętowania tego szczególnego Dnia Książki. Dzieciakom szczególnie podobały się zabawy animacyjne i „porządkowe” jak segregowanie książek drukowanych i na kartridżach, zakładek oraz kredek i mazaków. Poza tym dla ratowania „zaczytanych” książek biblioteka szkolna zorganizowała kiermasz tym samy dając drugie życie  starym książkom.

Dzień Książki dla Dzieci z kotem Amadeuszem – zadanie projektowe

Wśród zadań dodatkowych projektu biblioteka i świetlica szkolna wraz z uczniami klas I – III i wychowankami świetlicy zrealizowały następujące zadania:

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego „O kotku Amadeuszu, który bał się ciemności”: 10 stycznia 2023

Wspólne czytanie wiersza „O kotku Amadeuszu, który bał się ciemności” i zabawy animacyjne połączyliśmy z zajęciami na temat emocji. W bibliotece szkolnej i na świetlicy nasi podopieczni poznali tez inne postacie książkowe, które przeżywały rożne rozterki z powodu emocji i uczuć takich jak: strach, złość, smutek czy nawet radość. Kicia Kocia, Franklin i Fenek na czele z naszym bohaterem czyli kotem Amadeuszem przeprowadzili bezpiecznie naszych wychowanków przez niełatwy świat emocji i uczuć. Wszyscy czuli się bezpiecznie z kotem Amadeuszem świetnie dali sobie radę z emocjami.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego „O kotku Amadeuszu, który bał się ciemności” – zadanie projektowe

Międzynarodowy Dzień Lenistwa „O kotku Amadeuszu, który się nudził”:
17 maja 2023

Pada deszcz, smutno jest a jak wiadomo w czasie deszczu dzieci się nudzą. Co tu robić, czym się zająć czy ktoś nam podpowie. Oczywiście na te smutki i problemy kot Amadeusz dzieciom pomoże. Można zrobić z owoców i warzyw różne stworzenia lub przygotować coś do jedzenia, upiec ciasto zrobić ciepły napój, można wyjść do KFC lub pizzerii albo to co kot Amadeusz kocha najbardziej posłuchać wspólnie audiobajek lub książek. To nasze „kocie” sposoby na nudę.

Międzynarodowy Dzień Lenistwa „O kotku Amadeuszu, który się nudził” – zadanie projektowe

Dzień Ziemi „O kotku Amadeuszu, który martwił się o przyrodę”:
22 kwietnia 2023

Uczniowie naszej szkoły wraz z kotem Amadeuszem poznali wiersz „O kotku Amadeuszu, który martwił się o przyrodę” i zadbali o środowisko naturalne. W ramach recyklingu nasi podopieczni wykonali różne zwierzęta ze śmieci i odpadów. Wszystkie prace plastyczne więzły udział w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną grupy przedszkolne i świetlicę pod hasłem „Zwierzaki – Śmieciaki”.

Dzień Ziemi – „O kotku Amadeuszu, który martwił się o przyrodę” – zadanie projektowe

 

W ramach „Ogólnopolskiego Projektu z Kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” uczniowie klas młodszych i wychowankowie świetlicy szkolnej poprzez zabawę, motywujące zadania i ciekawe formy zajęć zostali wprowadzeni w świat który dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną czy autyzmem jest bardzo trudny. Dzięki postaci kotka Amadeusz świat emocji dało się łatwo oswoić i rozpocząć naukę radzenia sobie z własnymi emocjami i uczuciami oraz innych osób. Dodatkowo projekt był ukierunkowany na realizację aktualnych kierunków polityki oświatowej państwa wiec wpisywał się w ministerialne wytyczne czyli wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i uwrażliwianie naprawdę, dobro i piękno. Jeśli w przyszłym roku szkolnym organizatorzy czyli wydawnictwo Kapelusz z Kwiatami również wyjdą z propozycją takie projektu z chęcią włączymy się do jego realizacji lub opracujemy własny. Ponieważ dobro naszych dzieci jest najważniejsze a kotek Amadeusz pokazał wszystkim jak świat wokół czynić lepszym razem z dziećmi.