Jesień w Bibliotece Głównej

Uczniowie klasy III i V z naszej szkoły wzięli udział w zajęciach o tematyce jesiennej. W bibliotece powstały wspaniałe jeże z liści.
Jesień to piękna pora roku, pełna cudownych kolorów. Liście na drzewach zmieniają kolory i tańczą na wietrze upiększając tym świat, który płonie barwami jesieni.
Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o tym, co jesienią zmienia się w przyrodzie. Jest to intensywny czas dla zwierząt i roślin. Ptaki spotykają się na sejmikach i szykują się do odlotu na zimę do cieplejszych krajów, nasze ogrody toną w kwiatach jesieni: astrach, chryzantemach, wrzosach, daliach, cyniach oraz aksamitkach. Pojawiają się leśne skarby – grzyby, jeżyny. Świat wokół nas zaczyna się mienić wszystkimi odcieniami zieleni, brązu i czerwieni. Z drzew zaczynają spadać liście, które szeleszczą pod nogami w czasie spacerów po lesie lub po parku.
Dzieci zbierają opadające z drzew kasztany i żołędzie. Czerwienią się w parkach grona jarzębiny. Między gałęziami drzew i krzewów rozciągają się nitki „babiego lata’, na których osiada wieczorna rosa. Na polach rozpoczynają się wykopki ziemniaków, palą się ogniska, w których pieczone są ziemniaki – smak jesieni. Zwierzęta i ludzie pomału szykują się na zimę.
Podczas rozmowy przedstawiono fotografie o tej tematyce. Następnie przystąpiono do pracy plastycznej ,,jesienny jeżyk”. Na szablonie wyciętym z tekturki w kształcie jeża, umocowano na patyczki. Następnie nasz jeżyk był wyklejany suszonymi listkami a na koniec przymocowano do niego papierowe jabłuszko. Radości i zabawy podczas pracy było mnóstwo. Jeżyki robiły dzieci oraz nauczycielki. Gotowe prace uczestnicy zajęć zabrali ze sobą, by nimi ozdobić szkolną klasę.