Terapia Tomatis

Terapia Tomatis ma na celu usprawnianie aktywnego słuchania co w przypadku dzieci z autyzmem, co odgrywa bardzo ważną rolę. Pozytywne efekty uzyskane metodą Tomatisa to – lepszy kontakt wzrokowy, potrzeba kontaktu werbalnego, lepsza koncentracja, mniejsza męczliwość.

Terapia polega na słuchaniu odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego z zastosowaniem urządzenia zwanego „Elektronicznym uchem”, wyposażonego w mikrofon oraz w specjalne słuchawki przenoszące dźwięk drogą powietrzną i kostną. „Elektroniczne ucho” uczy ucho prawidłowo słuchać. W terapii Tomatisa wykorzystywana jest głownie muzyka Mozarta oraz chorały gregoriańskie. Ze względu na to, że dźwięk dostarcza energię do mózgu i powoduje stymulację kory mózgowej, w metodzie tej ważne miejsce zajmuje muzyka odpowiednio filtrowana. Na terapię z wykorzystaniem tej metody składa się  3 sesje po 10 dni. Rozpoczyna się ona od diagnozy, następnie terapeuta przechodzi do prezentacji odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego za pomocą specjalnych słuchawek, przez które dźwięki są podawane zarówno drogą powietrzną, jak i kostną. Stymulacja audio-psycho-lingwistyczna jest uzupełniona elementami relaksacyjnymi oraz słuchaniem specjalnie wyselekcjonowanej i przefiltrowanej muzyki. Każda sesja terapeutyczna trwa około jednej godziny i wykorzystuje się podczas niej specjalistyczną aparaturę, m.in. elektroniczne ucho (TAP), audiometr (TLTS), słuchawki (z przewodnictwem kostnym), a także komputer z dvd, wzmacniacz do słuchawek (HP6) i rozdzielacz (CB4).