Pole tekstowe: XII SWIATOWE LETNIE IGRZYSKA OLIMPIAD SPECJALNYCH — SZANGHAJ 2007
Pole tekstowe: „Każdy dzień jest podróżą przez historię.”
Jim Morrison

W dniach 2.10 – 11.10.2007 roku odbyły się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Chinach. Drużyna  koszykarzy  z  sekcji  Olimpiad  Specjalnych w  Stalowej Woli, złożona z uczniów Zespołu Szkół Nr 6 oraz członków Warsztatów Terapii Zajęciowej „Nadzieja”  reprezentowała Polskę na Igrzyskach w Szanghaju. Dla wszystkich sportowców była to podróż życia, przygoda tak niezwykła i kolorowa, że pozostanie w naszych sercach przez długie lata, a ludzie, których poznaliśmy okazali się być ludźmi przez duże L.

Podróż rozpoczęliśmy 27 września o godzinie 6.30 lotem łączonym do Szanghaju przez Monachium.
Po kilkunastogodzinnej podróży oczekiwaliśmy znużenia, z którym nie damy sobie rady. Tymczasem nie było miejsca na zmęczenie ponieważ dopiero zaczęła się cała przygoda. Powitaniom nie było końca. Z lotniska zostaliśmy dowiezieni do miasta Jiaxing, gdzie spędziliśmy cztery dni tak zwanej aklimatyzacji. Był to czas wytchnienia, ale tylko od sportu, gdyż aktywnie poznawaliśmy chińską kulturę, tradycje i obrządki religijne. Byliśmy na modlitwach w świątyni buddyjskiej, odwiedziliśmy tamtejszą szkołę specjalną, przedszkole oraz zwiedziliśmy wiele pięknych zabytków. Dodać należy, iż każdy zawodnik miał swojego wolontariusza, który opiekował się nim i pilnował, aby czuł się jak najlepiej
w obcym kraju.

1 października pożegnaliśmy miasto goszczące i wyjechaliśmy do Szanghaju, gdzie rozpoczęły się sportowe zmagania. Wieczorem w Shanghai Stadium odbyła się Ceremonia Otwarcia, którą prowadził znakomity aktor –  Colin Farrell.

W trakcie pobytu w Szanghaju mieliśmy okazję spotkać się z Pierwszą Damą RP – Panią Marią Kaczyńską, która jako gość specjalny odwiedziła sportowców w naszym hotelu.

W wyniku sportowych rywalizacji –  nasza drużyna wywalczyła srebrny medal, ulegając jednym punktem drużynie
z Jamajci.

Zawodnicy naszej reprezentacji to: Sławomir Wolak, Łukasz Wolak, Tomasz Szewc, Krzysztof Brak, Grzegorz Kania, Sylwester Kata, Tomasz Stelmach, Paweł Rurarz (z SOSW w Grębowie) oraz Łukasz Misiek
(woj. Wielkopolskie- Konin).

Trenerem zawodników była Magdalena Chrustowska.

Dzięki takim Igrzyskom ludzie z różnych stron świata mogą dzielić wspólnie radość ze zwycięstwa w zawodach. Jest to nauka pokonywania barier, słabości, akceptacji siebie i innych.

 

Logo Igrzysk jest w kształcie oka z dwoma postaciami zawodników w środku i przypomina kwitnącą białą magnolię, kwiat – symbol miasta Szanghaj.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maskotka Igrzysk to „Słoneczny Sanmao”, a jest to bardzo znana w Chinach postać komiksowa.

 

 

 

Magdalena Chrustowska

Strzałka w lewo: POWRÓT