Pole tekstowe: NOWA DĘBA — ŚWIAT KOLOROWYCH BANIEK CHOINKOWYCH
Pole tekstowe: „Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych jesteś całym światem.”
Gabriel Garcia Marquez
Pole tekstowe: 22 listopada w pracującą sobotę uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Wytwórni Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie.
	Przekraczając drzwi Wytwórni weszliśmy do zaczarowanego świata pełnego kolorów, kształtów, świecących brokatów. W gablotach wystawienniczych podziwialiśmy prawdziwe rękodzieła artystyczne ze szkła. Bogactwo tych wyrobów, ich piękno, pomysłowość rozwiązań przyprawiały nas o zawrót głowy. Każdy z nas wędrował pomiędzy gablotami, stołami, koszami i półkami pełnymi tych cudeniek po cichu wzdychając: jakie to piękne!

Następnym etapem zwiedzania było poznanie procesu produkcyjnego. Oprowadzająca nas pani objaśniała i demonstrowała po kolei czynności, które są wykonywane aby ze szklanej rurki powstała bańka choinkowa. Pracownik Wytwórni rozgrzewał na gazowym palniku taką właśnie rurkę do temperatury około 1000 stopni Celsjusza. Następnie modelował ją dmuchając w nią do momentu aż bańka osiągnęła odpowiednią wielkość. Pokazał nam również jak zrobić bombkę w kształcie serduszka. Okazuje się, że rozgrzane szkło trzeba włożyć do specjalnej formy i odpowiednio dmuchać. Wymaga to wielkiej umiejętności, cierpliwości, wyczucia i siły. Dalej następuje srebrzenie bańki od wewnątrz i moczenie jej w farbie od zewnątrz. Po wyschnięciu bombki trafiają do dekoratorni, gdzie odbywa się malowanie i posypywanie błyszczącymi brokatami. Każda z pań w dekoratorni siedziała przy swoim stole i wykonywała z wielką precyzją całą serię baniek o określonym wzorze. Od przewodniczki dowiedzieliśmy się, że ozdoby choinkowe z Nowej Dęby słynne są na cały świat. 95% produkcji trafia na rynki zagraniczne, między innymi do Stanów Zjednoczonych, Kanady, do Japonii, ale także do krajów europejskich.  Oczywiście część tych cudeniek trafiła do naszych domów, gdyż każdy wybrał i zakupił coś na swoją choinkę. Przywieźliśmy również  pamiątkowe bańki z wypisanymi imionami.

Myślę, że w przyszłym roku szkolnym zawitamy ponownie w zaczarowanym świecie ze szkła. Tymczasem życzę Wszystkim Uczniom, ich Rodzicom i Nauczycielom kolorowych choinek, udanych świąt Bożego Narodzenia, sukcesów
w nadchodzącym roku i wspaniałych wycieczek pełnych radości i niezapomnianych wrażeń.

 

 

  Renata Kotuła

Strzałka w lewo: POWRÓT